Częste pytania
Czym kierować się i co wziąć pod uwagę wykonując aranżację oświetlenia w domu/mieszkaniu?
Oświetlenie umożliwia widzenie po zapadnięciu zmroku, a także tworzy atmosferę umożliwiającą odpoczynek, rozrywkę, czy pracę. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone w takich miejscach, aby zapewnić właściwą jasność ogólną oraz aby oświetlić odpowiednio różne strefy wydzielone we wnętrzu. Większość pomieszczeń wymaga takiego planu instalacji elektrycznej, który da się łatwo przystosowywać do ewentualnych zmian. Często niezbędnych jest kilka niezależnych źródeł światła. Zawsze należy wprowadzić kilka niezależnych obwodów i zainstalować dwa razy więcej gniazdek wtykowych, niżby to wynikało z naszych początkowych szacunków.
W projekcie wykonywanym przeze mnie zastosowanych jest wiele urządzeń i tu pojawia się problem sterowania nimi. Oddzielny włącznik do oświetlenia, oddzielny do rolet, panel sterowania do ogrzewania itp. Wszystko to staje się nieprzejrzyste, nie mówiąc już o trudności rozmieszczenia …
Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest system inteligentnej instalacji. Ogranicza on do minimum ilość używanych przycisków oraz pozwala wykorzystać w 100% możliwości drzemiące w zastosowanych urządzeniach. Wystarczy jeden estetyczny przycisk w pomieszczeniu, który dzięki wbudowanemu termostatowi i wyświetlaczowi pozwoli na sterowanie ogrzewaniem, a wielość klawiszy bez trudu umożliwi sterowanie kilkoma obwodami świetlnymi, a także wybranymi roletami.
Podczas realizacji projektu po raz kolejny pojawił się ten sam problem, dotyczący wcześniejszego (jeszcze w fazie projektu) przydzielenia włączników do sterowania konkretnymi obwodami. To duże utrudnienie, bowiem zmiana pewnych wariantów może być w późniejszym czasie bardzo trudna bądź zupełnie niemożliwa.
To częsty problem, na który natrafiają architekci. Jeszcze do niedawna rozwiązanie nie było do końca tak naprawdę możliwe. Ale dziś nie stanowi ono już większego problemu, ponieważ z pomocą przychodzi system KNX/EIB. To właśnie jedna z jego głównych zalet – możliwość zmiany (praktycznie w dowolnej fazie projektu) załączania wybranych obwodów przypisanych do przycisku. Oznacza to, że w dowolnym momencie możemy przeprogramować przyciski tak, aby np. przyciskiem znajdującym się w kuchni zapalać lampy w jadalni i kinkiety przy kominku przy jednoczesnym opuszczeniu rolet w salonie.
Jak poradzić sobie z określeniem potrzebnego natężenia światła, nie mając do dyspozycji gotowego wnętrza?
W systemie inteligentnym mamy możliwość dowolnej zmiany intensywności oświetlenia bez mechanicznej ingerencji w strukturę obwodu. W każdej chwili możemy zmienić obwód zwykły na obwód ściemniany dokonując w tym celu zmian jedynie w rozdzielni elektrycznej.
Bankiety, przyjęcia, spotkania okolicznościowe czy zwyczajne oglądanie telewizji, czyli sytuacje wymagające odpowiedniej aranżacji wnętrza – jak wcześniej zaplanować klimat oświetlenia tych sytuacji, nie utrudniając jednocześnie codziennego życia domowników?
Z pozoru rzecz wydaje się trudna w realizacji, ale z pomocą przychodzi system Inteligentnego Domu. Wybrane klawisze przycisku mogą uruchamiać tzw. „sceny”. Wystarczy tylko nacisnąć klawisz z opisem sceny np. „kolacja”, a załączą się lampy nad stołem z mocą 50%, kinkiety na ścianach z mocą 25%, obniży się temperatura o 3°C, opuszczą do połowy rolety w oknach i włączy cicho nastrojowa muzyka. Klient sam decyduje, jakie zdarzenia ma wywoływać scena, a także sam nadaje jej nazwę np. relaks, goście, sprzątanie.
Jak rozwiązać problem niepotrzebnego oświetlenia, bądź na odwrót – niedoświetlenia pewnych pomieszczeń w zależności od obecności użytkowników?
Prostym oraz skutecznym rozwiązaniem są czujki ruchu. W pomieszczeniach typu WC, kotłownia, spiżarnia, a także korytarz czy schody zastosowanie czujki wykrywającej ruch ułatwia dostosowanie czasu zapalenia oświetlenia, w zależności od obecności użytkowników w danym pomieszczeniu. Urządzenia dodatkowo posiada czujnik natężenia oświetlenia, dzięki czemu światło zostaje włączone jedynie wtedy, gdy zaistnieje taka potrzeba.
Często spotykam się z pytaniem dotyczącym automatycznego włączania i wyłączania prądu w wybranych gniazdkach – szczególnie w gniazdach, do których podłączona jest pralka czy żelazko.
W instalacji inteligentnej istnieje możliwość sterowania wybranymi gniazdami. Oznacza to, że można je wyłączyć przy pomocy przycisku lub dodatkowo zaprogramować w ten sposób, aby po wyjściu domowników prąd był odcinany od danych gniazd, a po powrocie do domu przywracany. W rezultacie nie musimy się martwić o takie jakże istotne, lecz przyziemne sprawy (np. włączone żelazko) i mamy więcej czasu, którego jakoś zawsze wszystkim nam brakuje akurat w chwili, kiedy powinniśmy już dawno wyjść z domu 🙂
Wobec tak dużych możliwości inteligentnych instalacji zastanawia mnie, czy nie występują problemy z maskowaniem przewodów oraz wykończeniem instalacji?
Zdecydowanie nie. W tradycyjnej instalacji elektrycznej zrealizowanie każdej funkcji wymaga prowadzenia osobnego przewodu, gdyż każdy z przewodów spełnia tylko jedną funkcję. W systemie KNX/EIB następuje rozdzielenie sygnałów sterujących przesyłanych dwużyłowym przewodem magistralnym od obwodów zasilania energetycznego poszczególnych odbiorników. Tak więc przy pomocy jednego przewodu sterujemy wieloma urządzeniami. To sprawia, że instalacja ta jest łatwa do zamaskowania w dowolny praktycznie sposób. Do tego szeroka i bardzo atrakcyjna oferta przycisków sprawia, że system KNX/EIB wygląda tak samo atrakcyjnie, jak działa.