Bezpieczeństwo w inteligentnym domu

 

W domu z inteligentną instalacją możesz spać spokojnie

System KNX/EIB pozwala na zintegrowanie ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem. Z instalacją elektryczną może współpracować nie tylko instalacja alarmowa, ale również czujniki dymu, wilgotności oraz inne instalacje techniczne. Sygnały z nich wprowadzone do Systemu pozwalają chronić dom przed uszkodzeniem i zminimalizować skutki zdarzeń losowych. Integracja z systemem alarmowym umożliwia m.in. automatyczne włączanie światła, gdy czujnik alarmowy wykryje intruza oraz automatyczne powiadomienie policji i ochrony obiektu. W naszych realizacjach korzystamy z możliwości standardowych systemów alarmowych (wyjście z centralki informujące o stanie czujników). Takie rozwiązanie ogranicza koszty oraz daje większe możliwości zapewnienia bezpieczeństwa.

 

 

Symulacja obecności oraz inteligentny zamek

Gdy domownicy wypoczywają z dala od domu, jest on atrakcyjnym obiektem dla złodzieja. Funkcja symulacji obecności znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka niemiłej niespodzianki po powrocie z urlopu. Odpowiedni moduł „nagrywa” działania domowników w okresie poprzedzającym urlop (w zakresie włączania lamp, rolet, muzyki itp.), a następnie „odtwarza” je. Efekt jest bardzo przekonujący, gdyż oddaje rzeczywiste działania, które są różne każdego dnia. Można wybrać, które elementy mają brać udział w symulacji, tak, aby nie zużywać niepotrzebnej energii np. na włączanie ekspresu do kawy. Automatyczny zamek z kontrolą dostępu rozpoznaje osobę wchodzącą lub wychodzącą. Po przekręceniu klucza może wysłać sygnały do innych urządzeń np. zgasić wszystkie światła, zamknąć rolety, obniżyć temperaturę… Zgubienie klucza nie zmusza właściciela do zmiany zamka. Wystarczy usunąć prawo dostępu do domu dla danego klucza. Zamka nie można otworzyć/zamknąć zdalnie. Można natomiast zdalnie zezwolić (lub nie) na otwarcie kluczem. Istnieje możliwość wykorzystania całkowicie automatycznych drzwi z zamkami otwieranymi zdalnie (lub poprzez zbliżenie karty dostępu), a także reagujących na odcisk palca uprawnionej osoby.

 

Inteligentne kamery

Kamery rozmieszczone w istotnych punktach budynku i na zewnątrz mogą przekazywać obraz na dowolny telewizor (w razie zaniepokojenia domowników). Można też nagrywać obraz po wychwyceniu ruchu przez kamerę.

Dodatkową zaletą wpływającą na bezpieczeństwo użytkowania jest fakt, iż wyłączniki pracują w obwodach o bezpiecznym napięciu 24V lub wykorzystują fale radiowe/podczerwone. Skutkuje to również ograniczeniem promieniowania elektromagnetycznego – prąd kierowany jest bezpośrednio do lamp i gniazdek.