Planujemy oświetlenie

Trzeba przemyśleć, jaką atmosferę pragnie mieć każdy domownik w każdym pomieszczeniu domu. Innego światła potrzebujemy w salonie, innego w sypialni, a jeszcze innego w pokoju, który służyć będzie pracy i skupieniu.

 

Pokoje dzienne

 

W salonie potrzebujemy oświetlenia, które sprzyjać będzie wypoczynkowi i rozrywce. Powinno więc ono tworzyć przytulny nastrój do wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli źródła światła zasilane będą z różnych obwodów, będziemy mogli oświetlić osobno ściany, osobno wyeksponować światłem detale wnętrza czy fragmenty architektoniczne, takie jak np. podwieszany sufit czy półka z karton-gipsu. W ten sposób będziemy mogli wybrać rodzaj oświetlenia do każdej czynności, którą wykonujemy. W przypadku jadalni pamiętajmy o właściwie oświetlonym stole i zawieszeniu lampy na takiej wysokości, by nie raziła siedzących przy stole domowników. Natomiast tworząc nastrój do wspólnych biesiad przed telewizorem, zwróćmy uwagę czy, nawet przyciemnione, światło nie odbija się od ekranu. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziennych są zatem lampy skierowane ku górze.

Ciekawostką, z którą spotkaliśmy się podczas jednej z naszych realizacji, był zainstalowane wokół podwieszanego sufitu trzy różnokolorowe linie węża świetlnego. Dawało to bardzo ciekawy efekt! Warto wiedzieć, że wąż świetlny jest bardzo trwały – do 100 000 godzin nieprzerwanej pracy, zatem może być stosowany w mało dostępnych miejscach. Dostępny jest on w wielu kolorach, m.in. białym, turkusowym, żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, co pozwala na tworzenie dowolnie zaprojektowanych linii dekoracyjno-świetlnych, w jednej chwili zmieniających całkowicie kolorystykę i klimat pomieszczenia. Ale kwestią oprogramowania nie będziemy Cię zanudzać…

 

Kuchnie

W kuchni potrzebujemy jasnego oświetlenia, nawet jeśli pomieszczenie posiada duże okno. Posiłki przygotowujemy również po zmroku, a i zlewozmywak musi być dobrze oświetlony. Pamiętajmy o światłach, np. kilku punktach halogenowych, na każdym blatem roboczym. W mało dostępnych miejscach, jak głębokie szafki czy spiżarnie warto zamontować czujki – jest to wygodne szczególnie podczas gotowania, gdy często mamy zabrudzone bądź zajęte czymś ręce, żeby samodzielnie przycisnąć włącznik.

W kuchni również są elementy, które warte są podkreślenia. Porcelanowa zastawa, kryształowe kielichy pięknie wyeksponowane przez światło dadzą niebywały efekt dekoracyjny.

 

Sypialnie

W sypialni potrzebujemy oświetlenia z różnych obwodów. Innego światła wymagamy przebierając się w koszulkę nocną, innego, gdy chcemy poczytać przed snem. Dlatego każdy punkt świetlny powinien być niezależny od oświetlenia ogólnego. Powinniśmy przewidzieć również jasne światło przy toaletkach, gdzie domownik (a raczej pani domu) wykonywać będzie poranny makijaż.

Nie zapominajmy również o oświetleniu nastrojowym – w sypialni jest ono niezbędne. Możemy więc podświetlić ciekawe elementy lub w lampie głównej zamontować ściemniacz.

 

Łazienki

Oświetlenie musi być bezpieczne. Musisz wiedzieć, że inteligencja naszego domu polega również na tym, że urządzenia sterujące oświetleniem pracują w obwodach o bezpiecznym napięciu 24V lub wykorzystują fale radiowe/podczerwone. Bez obaw o porażenie prądem możesz więc w projekcie umieść włącznik obok wanny czy prysznica.

Światło musi być naturalne – czyste i jasne, ale nie za ostre. Zwróćmy uwagę również na to, żeby oświetlenie z lamp skierowanych ku dołowi, nie odbijało się od lśniącej glazury, terakoty i luster. W tym celu możemy wykorzystać specjalne pierścienie rozpraszające światło.

 

Gabinety, pokoje do pracy

Podczas intensywnej pracy np. przy komputerze nie zauważamy łagodnych zmian oświetlenia. Nasz organizm reaguje, gdy światło jest już wyraźnie słabsze. Nawet wówczas zajęci pracą nie wstajemy, aby włączyć światło. Naszym oczom szkodzi praca przy słabym oświetleniu, nawet gdy sami jeszcze nie stwierdzamy, że jest za ciemno. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika oświetlenia miejsca pracy, który dba o utrzymanie stałego poziomu jasności. Doskonale sprawdza się on podczas pochmurnych dni, gdy raz jest jasno, a raz ciemno.