Podstawowe możliwości systemów inteligentnego domu
System Inteligentnego Domu pozwala na sterowanie funkcjami centralnymi budynku, obwodami oświetlenia, ogrzewania, rolet itd. z każdego miejsca według Twoich życzeń. Możliwa jest również rozbudowa systemu i zmiana funkcji, w każdej chwili bez konieczności przebudowy instalacji, jak to jest w przypadku instalacji tradycyjnych. Jest to możliwe poprzez przeprogramowanie urządzeń.
Podstawowe możliwości systemów KNX/EIB to:
1. Sterowanie oświetleniem właczanym oraz ściemnianym
2. Stworzenie scen świetlnych z możliwością ich modyfikacji przez Inwestora
3. Sterowanie parametrami powietrza (HVAC)
4. Sterowanie roletami, żaluzjami i karniszami
5. Sterowanie bramami garażowymi, wjazdową i furtką z pilotów i przycisków
6. Zastosowanie funkcji centralnych zarządzających całym obiektem
7. Przyciski i estetyka urządzeń
8. Wykorzystanie wyświetlaczy LCD w przyciskach systemu
9. Podgrzewanie luster w łazienkach
10. Inteligentne instalacje (strukturalne)
Ad. 1. Sterowanie oświetleniem włączanym oraz ściemnianym
Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów w domu. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie odpowiednie do nastroju i okazji jest bardzo ważnym źródłem satysfakcji w naszym domu. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia ona żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.
W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć dodatkowe ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach). Oświetlenie ściemniane uruchamiane jest stopniowo, aby nie razić nagłym rozbłyskiem.
W pomieszczeniach przeznaczonych do krótkiego pobytu zastosowane są czujki ruchu np. w korytarzach, przejściach, toaletach. Wyposażone są w czujniki oświetlenia, które pozwalają zapalić światło tylko przy małym natężeniu oświetlenia w danym pomieszczeniu. W korytarzach warto zastosować oświetlenie dwustrefowe, tzn. gdy nikogo nie ma – panuje półmrok, a gdy ktoś się pojawi zapala się światło w 100%. Opcja ta generuje ogromne OSZCZĘDNOŚCI energii elektrycznej.
W ogrodzie, w którym zainstalowane są lampy, również warto stworzyć kilka scen oświetleniowych na różne okazje. Ich włączanie oraz sterowanie poszczególnymi lampami warto wykonywać przy użyciu pilota radiowego noszonego w kieszeni, zamiast wchodzić w tym celu do domu. Sterowanie oświetleniem na zewnątrz budynku realizowane jest poprzez przyciski, czujki ruchu, piloty radiowe oraz centralnie przez czujnik zmierzchowy znajdujący się na dachu.
- Gdy dziecko boi się przejść wieczorem z salonu do swego pokoju na piętrze (lub z pokoju do kuchni na parterze) może nacisnąć jeden przycisk i zapalą się lampy na całej jego drodze (korytarz, schody, pokój)
- W przypadku pożaru, aby ułatwić ewakuację wszystkie światła są włączane pod nieobecność mieszkańców światła włączają się automatycznie symulując ich obecność
- Automatyczne włączanie światła na podjeździe i w garażu
- Załączanie lamp zewnętrznych po zmroku i gaszenie w nocy
- Załączanie oświetlenia w zależności od obecności
- Możliwość tworzenia scen świetlnych (układów kilku lamp włączanych jednocześnie z różnym, zaprogramowanym poziomem mocy) np. kolacja, czytanie, wizyta gości.
Ad.2. Stworzenie scen świetlnych z możliwością modyfikacji
W pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych. Innego oświetlenia potrzebujemy przy romantycznej kolacji, a innego, gdy odwiedzą nas znajomi, jeszcze innego, gdy czytamy lub oglądamy telewizję. Scena świetlna to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój” np. z ogólnego na romantyczny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. W skład każdej sceny mogą wchodzić także rolety, ogrzewanie i inne urządzenia, co znacznie zwiększa możliwości szybkiej zmiany nastroju. Sceny świetlne mogą być modyfikowane przez Inwestora bezpośrednio na przyciskach lub na wizualizacji uruchamianej z dowolnego komputera.
Ad 3. Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją i nawilżaniem
Dzięki zastosowaniu Systemów Inteligentnego Domu optymalnie eksploatujemy instalację grzewczą, co w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego komfortu. Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się łatwo osiągnąć tradycyjnymi metodami).
W każdej strefie „klimatycznej” (pokoju, części budynku) można uzyskać niezależną temperaturę (ogrzewanie/klimatyzacja). System też dba o odpowiednią wilgotność powietrza (nawilżanie) i jego świeżość (wentylacja). Termostaty do sterowania temperaturą pomieszczeń są zintegrowane z przyciskami sterującymi oświetleniem, roletami itp., przez co zachowana jest duża estetyka urządzeń. Z każdego termostatu można odczytać aktualną temperaturę w danym pomieszczeniu oraz nastawić temperaturę żądaną. Jeśli pomieszczenie nie wymaga grzania lub chłodzenia załącza się wentylacja, a jeśli czujnik wilgotności wskazuje suche powietrze – wentylacja z nawilżaniem. Gdy pokój jest niezamieszkały nie ma potrzeby utrzymywania temperatury komfortowej. W razie potrzeby można zdalnie włączyć temperaturę komfortową (bez potrzeby wchodzenia do pokoju) na jedną godzinę przed przyjazdem gości.
Do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach wykorzystujemy termostaty (mogą być zintegrowane z wyłącznikami) o estetycznym wyglądzie, sterowniki ogrzewania elektrycznego lub regulatory umieszczone przy grzejnikach (ew. rozdzielaczach) kontrolery podłączane do klimatyzatorów i jednostki centralnej, czujniki temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zwiększają one komfort oraz pozwalają na oszczędność energii.
- Indywidualne nastawienie temperatury w różnych pomieszczeniach powoduje zwiększenie komfortu i przyczynia się do zdrowia domowników.
- Opuszczenie budynku przez domowników, powoduje obniżenie o kilka stopni temperatury w całym domu, co skutkuje oszczędnością energii (1 st C.= 6% oszczędności energii).
- Automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach również zwiększa oszczędności.
- Dom jest wietrzony przed przybyciem domowników
- Klimatyzacja jest włączana jedynie, gdy ktoś jest w domu, aby nie marnować energii
- Możemy sterować także ogrzewaniem nadmuchowym. Powietrze podgrzane przez kominek (lub piec) kanały rozprowadzają po całym domu.
Ad.4. Sterowanie roletami, żaluzjami i karniszami elektrycznymi
System Inteligentnego Domu pozwala na znacznie bardziej efektywne wykorzystanie możliwości sterowania roletami, żaluzjami, oknami, bramami. Sterowanie centralne i z dowolnego miejsca oraz możliwość zaprogramowania automatycznych zdarzeń, zapewniają nam komfort i bezpieczeństwo.
Po wyjściu domowników zamykają się rolety zewnętrzne, zasłony w pokojach podnoszą się, aby uniknąć nadmiernego zakurzenia, obniża się temperatura, wentylacja ustawia się na minimalną moc. Użytkownik zostanie poinformowany sygnałem ostrzegawczym o wykryciu niezamkniętego okna lub rolety antywłamaniowej.
Sterowanie roletami realizowane jest za pomocą tych samych przycisków, co oświetlenie. Dłuższe przyciśnięcie klawisza powyżej 0.4 sekundy powoduje zamknięcie bądź całkowite otwarcie rolety, krótsze zaś ruch krokowy bądź zatrzymanie rolety. W ofercie produktów zasłaniających okna występują urządzenia sterujące oraz wykonawcze pozwalające zaspokoić różne potrzeby – karnisze na zwykłe zasłony, żaluzje poziome i pionowe, rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne, plisy i duette.
- Rolety są opuszczane, gdy promienie słoneczne zbyt mocno ogrzewają pomieszczenie.
- Rolety są unoszone, gdy światło dzienne umożliwi oszczędność sztucznego oświetlenia (energii).
- Przy silnym wietrze, układ sterowania markizami spowoduje ich schowanie w celu ochrony przed uszkodzeniem.
- Sensory kontrolują okna, drzwi, bramy garażowe i sygnalizują każde nieprawidłowe działanie. Na życzenie również telefonicznie lub przez Internet.
- Gdy zapada zmierzch żaluzje, okna i rolety zamykają się, by chronić domowników przed wzrokiem osób z zewnątrz.
- Unikalne, elektryczne karnisze, pozwalają automatycznie odsłaniać i zasłaniać typowe zasłony
Ad.5. Sterowanie bramą garażową, wjazdową, furtką z pilotów i przycisków
Zastosowane piloty radiowe sterują pracą bramy wjazdowej i garażowych, oraz innymi, wybranymi przez Inwestora, funkcjami. Otwarcie bramy wjazdowej powoduje załączenie na jedną minutę lamp wzdłuż drogi dojazdowej do garażu. Otwarcie jednej z bram garażowych – załączenie lampy nad podjazdem do garażu.
Ad.6. Zastosowanie funkcji centralnych zarządzających całym obiektem
W budynku zainstalowane mogą być różne funkcje centralne:
- wychodząc z domu gasimy wszystkie światła i opuszczamy rolety jednym przyciskiem
- wspólne sterowanie systemami ogrzewania i oświetlenia pozwala realizować obniżanie temperatury w pomieszczeniach w których czujniki ruchu nie wykrywają obecności
- gdy idziemy spać wyłączamy wszystkie lampy, obniżamy ogrzewanie i opuszczamy rolety jednym klawiszem, system sprawdza, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte (wymaga integracji z alarmem)
- gdy chcemy się zdrzemnąć zasłony zamkną się automatycznie, a telefon, domofon i dzwonek do drzwi zostaną wyłączone – nie będą nam przeszkadzać (wymaga integracji z centralką telefoniczną)
- pobudka – system odsłania zasłony i podaje temperaturę (wymagana stacja pogodowa)
- zegar sterujący załączaniem oświetlenia dowolnych fragmentów budynku, może równocześnie nakazywać obniżanie żądanej temperatury (wymagany zegar i/lub czujnik oświetlenia)
- kontrola poboru mocy maksymalnej przejawiająca się w płynnym, niezauważalnym obniżaniu zużycia np. poprzez chwilowe ściemniania źródeł światła lub nieznaczne obniżenie temperatury dowolnych pomieszczeń (wymaga licznika energii dla KNX/EIB)
- zamknięcie drzwi na klucz uruchamia dowolnie określone przez użytkownika procedury wykonywane przez układy oświetlenia, ogrzewania, sterowania żaluzjami (wymaga integracji z systemem kontroli dostępu).
Ad 7. Przyciski i estetyka urządzeń
Dowolne przyporządkowanie funkcji do przycisków (włączników) umożliwia: włączanie/wyłączanie i regulację mocy lamp/urządzeń/rolet, centralne sterowanie urządzeniami w budynku jednym przyciskiem, dowolne zmiany układu i sposobu sterowania bez ingerencji w instalację elektryczną. W pokojach widać tylko wyłączniki. Elementy wykonawcze znajdują się w ukrytych szafkach. Jeden wyłącznik może sterować nawet kilkunastoma urządzeniami lub ich grupami. Mniejsza liczba włączników ma znaczenie estetyczne w dużych pomieszczeniach. Wyłączniki występują w kilkunastu wzorach i kolorach. Wszystkie włączniki są zasilane napięciem bezpiecznym 24V DC lub wykorzystują fale radiowe/podczerwone, co oznacza niemożliwość porażenia prądem oraz dużo mniejsze ryzyko powstania pożaru od instalacji elektrycznej – prąd kierowany jest bezpośrednio do lamp i gniazdek (BEZPIECZEŃSTWO). Skutkuje to także ograniczeniem promieniowania elektromagnetycznego.
Ad.8. Wykorzystanie wyświetlaczy LCD w przyciskach KNX/EIB
W przyciskach mogą znaleźć się wyświetlacze LCD. Wyświetlane są na nich informacje i alarmy z poszczególnych czujników.
Ad 9. Podgrzewanie luster w łazienkach
Cienka folia grzewcza przyklejana pod lustrem skutecznie zapobiega jego zaparowywaniu. Może być włączana równocześnie z oświetleniem lub niezależnie. Koszt 30 godzin grzania wynosi około 10gr.
Ad 10. Inteligentne instalacje (okablowanie strukturalne)
Budynek inteligentny to nie tylko system sterowania, ale także odpowiedni sposób poprowadzenia instalacji „medialnych” – telewizyjnej, telefonicznej, danych komputerowych… Wszystkie instalacje prowadzone są w układzie gwiazdy z punktem centralnym w jednym, określonym miejscu. Tak poprowadzone instalacje umożliwiają dowolne przyporządkowanie usług komunikacyjnych do pomieszczeń oraz zapewniają wysoką jakość sygnałów. Można dzięki temu np. oglądać film z DVD na dowolnym telewizorze lub odbierać domofon poprzez dowolny aparat telefoniczny (także bezprzewodowy).