Kontrola nad ogrzewaniem i klimatyzacją

Przyciski ścienne w Inteligentnym Domu, o których szerzej pisaliśmy w poprzedniej części, zdecydowanie poprawiają komfort użytkowania możliwości systemu. Są wieloklawiszowe, mają różne kształty i kolory, mogą być sterowane za pomocą pilota. Ponadto wyposażone są w termostaty i wyświetlacze, na których m.in. można odczytać wysokość temperatury w danym pomieszczeniu.

Ogrzewanie to kolejny bardzo ważny element domu. Często projektując dom i jego instalacje skupiamy się na oszczędności, które może nam przynieść ekonomiczny sposób budowy. Rzadziej zastanawiamy się nad późniejszą eksploatacją i utrzymaniem budynku.

Integracja ogrzewania z systemem Inteligentnego Domu w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego komfortu.

 

 

Strefy grzewcze

Inteligentne sterowanie powoduje, że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się łatwo osiągnąć tradycyjnymi metodami). Możemy sterować każdym typem ogrzewania, także nadmuchowym (najtrudniejszym do kontroli) – powietrze podgrzewane przez kominek (lub piec) kanały rozprowadzają po całym domu. 

 

Czy można sterować ogrzewaniem także wtedy, gdy w domu są kaloryfery? Jak to się odbywa?

Oczywiście, prawie każdy dom z systemem KNX/EIB ma grzejniki (kaloryfery). Sterowanie nimi odbywa się następująco: termostat w przycisku umieszczonym w danym pomieszczeniu mierzy temperaturę powietrza i jeśli jest ona inna, niż oczekiwana – wysyła sygnał grzania/chłodzenia do modułu sterującego (tzw. aktor grzewczy). Moduł ten po prostu włącza prąd do siłownika, który otwiera zawór z wodą płynącą do danego grzejnika. Grzejnik zaczyna grzać, w pomieszczeniu robi się cieplej. Gdy temperatura osiągnie wartość oczekiwaną, termostat wysyła sygnał STOP. I tak przez cały czas, by domownicy mieli komfort (stałą temperatura) i oszczędności (nie za ciepło). Podobnie steruje się też klimatyzacją, wentylacją i nawilżaniem.