Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Jeżeli każdy z domowników jest poza domem, po co marnować energię cieplną? Gdy wyjdziemy, temperatura obniży się o kilka stopni w całym domu. Czy wiesz, że 1 st. C równa się 6% oszczędności energii? Automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach również zwiększa oszczędności. Pomyśl, jak szybko zwróci się inwestycja w system Inteligentnego Domu!

Obecność funkcji logicznych w systemie pozwala np. włączyć podgrzewanie schodów wejściowych, gdy jest mróz i pada śnieg, by przeciwdziałać ich oblodzeniu i poślizgnięciu domowników. Czujniki ruchu i czujki otwarcia okna, będące elementami systemów bezpieczeństwa, o czym napiszemy później, mogą z kolei w określonym czasie służyć do sterowania oświetleniem i ogrzewanie. Otwarcie okna bowiem spowoduje obniżenie poziomu żądanej temperatury, a sygnał czujnika ruchu załącza oświetlenie.

Jeśli w domu jest niewielka łazienka, z pewnością warto rozważyć ścianę z lustra, która optycznie powiększy pomieszczenie. I wtedy też przydatne okażą się cienkie folie grzewcze. Przyklejone pod lustrem skutecznie zapobiegają jego zaparowywaniu, a koszt 30 godzin podgrzewania wynosi zaledwie ok. 10 gr.

Możemy także sterować dwoma rodzajami ogrzewania/klimatyzacji w pomieszczeniu np. grzejnikiem i klimatyzatorem z unkcją ogrzewania – system na podstawie temperatury zewnętrznej włączy albo grzejnik, albo klimatyzator tak, by dać poczucie komfort i oszczędzać energię. Potrzebne są do tego czujniki temperatury lub rozbudowane stacje pogodowe badające temperaturę, oświetlenie, nasłonecznienie, wiatr i opady deszczu czy śniegu. Ale o tych przydatnych urządzeniach opowiemy Ci w kolejnej części.