Sterowanie nadmuchowym systemem HVAC

Firma SMARTech Sp. z o.o. zrealizowała kilka systemów EIB sterujących nadmuchowym systemem HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) budynkach o powierzchni 2000m2 (biurowiec STOEN), oraz 700, 600 i 300m2 (domy prywatne). Każdy budynek podzielony jest na kilka(naście) stref „klimatycznych”. W każdej strefie można uzyskać niezależną temperaturę (ogrzewanie/klimatyzacja). System też dba o odpowiednią wilgotność powietrza (nawilżanie) i jego świeżość (wentylacja). Zastosowano ogrzewanie nadmuchowe kanałami powietrznymi z przepustnicami nad każdym pomieszczeniem. W zależności od zapotrzebowania kanałami tłoczone jest określone powietrze z siłą zależną od liczby pomieszczeń je wymagających. Otwarcie okna blokuje dla danego pomieszczenia dopływ powietrza z systemu HVAC, co ma wpływ na oszczędność energii grzewczej. Jeśli żadne pomieszczenie nie wymaga grzania lub chłodzenia załącza się wentylacja, a jeśli czujnik wilgotności wskazuje suche powietrze – wentylacja z nawilżaniem. Termostaty są zintegrowane z przyciskami sterującymi oświetleniem. Z każdego termostatu można odczytać aktualną temperaturę w danym pomieszczeniu oraz nastawić temperaturę żądaną.


Zakresy, w jakich porusza się temperatura w pomieszczeniach

Termostat w każdym pomieszczeniu jest niezależnym sterownikiem wysyłającym sygnały o potrzebie grzania lub chłodzenia w przedziałach pokazanych poniżej. Jeśli użytkownik przestawi oczekiwaną temperaturę na inną niż 20°C – poniższe przedziały przesuną się odpowiednio o przestawiony zakres.

 

 


Wentylacja i nawilżanie

Przy zerowej wartości (żadne pomieszczenie nie żąda grzania, ani chłodzenia) uruchamiana jest wentylacja – I bieg do wszystkich pomieszczeń. W przypadku, gdy w tym samym czasie czujnik wilgotności wskazuje na suche powietrze – załącza się dodatkowo nawilżanie.


Otwarte okna

Jeśli w danym pomieszczeniu jest otwarte okno – sygnały z termostatów są blokowane i do pomieszczenia nie zostanie wprowadzone powietrze, co zapobiega stratom energii.

Powyższe możliwości są dostępne w każdym pomieszczeniu. W budynku komercyjnym niektóre z nich są zablokowane (chłodzenie w nocy, swoboda w regulacji temperatury przez pracowników).

Po godzinach pracy, oraz w weekendy i dni wolne od pracy utrzymywana jest temperatura obniżona o 6°C od ustawionej w pokoju. Godziny pracy jak również dni wolne ustalane są na centralnym zegarze. Na godzinę przed rozpoczęciem pracy następuje podwyższenie temperatur zadanych oraz ich obniżenie pod koniec pracy. Wszystkie temperatury są pokazywane na wizualizacji i można z niej również je zmieniać.